Ośrodek Dokumentacji i Historii Ziemi Żmigrodzkiej zakwalifikowany do badań archeomagnetycznych i termoluminescencyjnych

Ośrodek Dokumentacji i Historii Ziemi Żmigrodzkiej im. Leona Karcińskiego został zakwalifikowany do „Zintegrowane badania archeomagnetyczne i termoluminescencyjne jako narzędzie datowania budowli ceglanych w Polsce”

Głównym celem projektu jest zbadanie możliwości precyzyjnego datowania obiektów zbudowanych z cegły, w oparciu o integrację danych z badań archeomagnetyczne i termoluminescencyjnych.

Próbki zostaną pobrane z cegieł znajdujących się w możliwie najniższych kondygnacjach budowli, z co najmniej trzech cegieł. Miejsce pobrania próbek zostanie odpowiednio zabezpieczone i przywrócone do wyglądu pierwotnego.

Uzyskane wyniki otworzą drogę do dokładnych datowań obiektu.  Badania przeprowadzał będzie dr hab. Jerzy Nawrocki z UMCS w Lublinie.