Zaproszenie na spotkanie połączone z wernisażem prac z Ingi Marczyńskiej w Muzeum w Nowym Żmigrodzie

W imieniu Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu serdecznie zapraszam na spotkanie połączone z wernisażem prac z Ingi Marczyńskiej, które odbędzie się w dniu 17 września /sobota/ o godzinie 18.00 w Muzeum w Nowym Żmigrodzie.

W imieniu Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu serdecznie zapraszam na spotkanie połączone z wernisażem prac z Ingi Marczyńskiej, które odbędzie się w dniu 17 września /sobota/ o godzinie 18.00 w Muzeum w Nowym Żmigrodzie.

Wstęp wolny, serdecznie wszystkich zapraszamy.

Inga Marczyńska jest edukatorką, artystą plastykiem, strażniczką pamięci. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła 30 lat temu. W jej rodzinie kultywowanie sztuki, malarstwa i muzykowania obecne są od pokoleń.

Poszukiwanie wewnętrznego spokoju, obserwowanie przenikania się świata duchowego i cielesnego, zachwyt nad łączeniem folkloru, ludowości i religii są dla pasjonatki najbliższe artystycznie i duchowo. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła od malarstwa impresjonistycznego. Potem poznała bogaty warsztat ikonograficzny docierając do żydowskiej sztuki ludowej nierozerwalnie związanej z religią.

Tytuł Artysta Plastyk został nadany Indze Marczyńskiej przez Związek Artystów Plastyków Rzeczpospolitej Polskiej. W 2015 roku starosta jasielski nadał jej tytuł Zasłużona dla Kultury Powiatu Jasielskiego. W swoim dorobku artystycznym ma udział w ponad 20 wystawach i plenerach.

Od dziesięciu lat jest strażnikiem dziedzictwa żydowskiego, edukatorem w dziedzinie zwyczajów, sztuki i historii Żydów polskich. Prowadzi warsztaty artystyczne z judaizmu, realizuje międzynarodowe projekty edukacyjne dla szkół o losach żydowskich sąsiadów, porządkuje cmentarze żydowskie w południowej Polsce, prowadzi spacery historyczne śladami żydowskich mieszkańców i cmentarzy żydowskich a także organizuje upamiętnienia ofiar Holokaustu. Od roku przygotowuje wystawę wycinanek żydowskich związanych ze świętami i błogosławieństwami w judaizmie, powszechnych przed wojną i zupełnie teraz nieobecnych. To przykład pięknego przenikania się świata duchowego, folkloru i religii. Wielokulturowość jest celem jej działań artystycznych i edukacyjnych. Edukowanie o bogactwie i wspaniałości wielu kultur tworzących piękno Polski oraz artystyczny rozwój jest dla niej życiową drogą.

Inga Marczyńska uczy się w Instytucie Yad Vashem, współpracuje z Fundacją Centropa w Austrii (Europejskie Centrum Poszukiwań i Dokumentacji) oraz z Fundacją Taube-The Taube Center for Jewish Life and Learning i z wieloma osobami i stowarzyszeniami działającymi na polu ochrony dziedzictwa żydowskiego i wielokulturowości w Polsce.

W 2021 roku za swoją działalność ochrony pamięci została uhonorowana nagrodą - wyróżnieniem Muzeum Historii Żydów Polskich Polin 2021 oraz Orderem Preserving Memory XXIV 2021 nadanym przez Word Jewish Congress, Ambasadę Izraela w Polsce oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce i Muzeum Galicja w Krakowie. Również w 2021 r otrzymała II nagrodę w Polsce za multimedialną prezentację o cmentarzu żydowskim w Jaśle pt: Jewish Cemetery in Jasło – memory amputated”. W 2022 roku została wybrana Koordynatorem podkarpackich Liderów Forum Dialogu, najstarszej i najliczniejszej polskiej organizacji na rzecz dialogu żydowsko-chrześcijańskiego.

 

 

Inga Marczyńska / TMNŻ

Godziny Otwarcia

Muzeum czynne: 

Poniedziałek: 10:00 - 16:00
Wtorek: 10:00 - 16:00
Środa: 10:00 - 16:00
Czwartek: 10:00 - 16:00
Piątek: 10:00 - 16:00
Sobota: 12:00 - 16:00
Niedziela: 14:00 -17:00

 

Ceny biletów:

 

 

Wirtualny spacer

Spacer

Facebook

Licznik odwiedzin

FinansowyKatalog.pl 

Copyright © 2017 - 2024 MuzeumNowyzmigrod.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd