Spotkanie z nauczycielami rzeszowskich szkół w Instytucie Pamięci Narodowej w Rzeszowie
Instytut Pamięci Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprosili nauczycieli przedmiotów humanistycznych do kolejnego cyklu szkoleń w roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019. Dwuletni tym razem cykl, nosi tytuł „Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r.
oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej”, składa się z czterech tematów dotyczących historii Polski w latach 1768–1923. Każdy z tematów będzie realizowany podczas dwóch spotkań z nauczycielami, składających się z wykładu, warsztatów metodycznych oraz innej formy edukacyjnej. Celem drugiego cyklu seminariów jest przedstawienie historii walk o niepodległość Polski od konfederacji barskiej po odzyskanie niepodległości w 1918 roku, walk o granice państwa polskiego oraz kształtowania się struktur Rzeczypospolitej. Szkolenie takie odbyło się 7 grudnia br. w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie z udziałem kuratora Oświaty Województwa Podkarpackiego Małgorzaty Rauch,
dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr. Dariusza Iwaneczko, przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu Jerzego Dębca i Mariana Kozłowskiego, którzy omówili zagadnienie Konfederacji Barskiej, oraz miejsca jej upamiętnienia na Podkarpaciu. Dr. Jacka Magdonia z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie przedstawił środki dydaktyczne oraz źródła historyczne do dziejów Konfederacji Barskiej.
TMNŻ