Otwarcie „Ośrodka Dokumentacji i Historii Ziemi Żmigrodzkiej – Muzeum im. Leona Karcińskiego”

W sobotę 2 Lipca w Nowym Żmigrodzie miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum „Ośrodek Dokumentacji i Historii Ziemi Żmigrodzkiej – Muzeum im. Leona Karcińskiego”.Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie przywitano zaproszonych gości:

Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Marię Kurowską Ks. Katechetę Piotra Róża, Ks. Proboszcza Romana Jagiełłę z Łęk Dukielskich, Wójta Gminy Nowy Żmigród Grzegorza Barę, Przewodniczącego rady Gminy Piotra Suskiego oraz radnych Gminy. Byłych i obecnych przewodniczących Rady Gminy ,Tadeusza Źrebca, Prezesa Stowarzyszenia Beskid Zielony w Gorlicach Andrzeja Orchela oraz dyrektora biura Roberta Łętowskiego, Sekretarza Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony Zbigniewa Lenika, Kierownika administracyjnego Centrum Kultury w Krynicy Zdroju Jana Boligłowe z żoną, Tadeusza Kiełbasinskiego – Byłego Prezesa Zarządu Łemków Karpackich, Sekretarza Okręgowego Zarządu Związków Kombatantów i Byłych Więźniów RP w Krośnie Wiesława Korczykowskiego, Dyrektora Przedsiębiorstw Poszukiwań Nafty i Gazu w Sanoku Józefa Potere, Przewodniczącą Zarządu Gminnego Gospodyń wiejskich Marię Adamską, wraz z Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Żmigrodzie Teresę Bakute z członkiniami. Dyrektora GBP Krystynę Kościk , Prawnuczkę Piotra Nowosielskiego Powstańca styczniowego Ewę Ratajczyk z Torunia, Edwarda Batute- sołtysa Nowego Żmigrodu, Dyrektora muzeum Historycznego Pałac w Dukli Waldemara Półchłopka wraz z panią kustosz Aleksandrą Żółkoś, Prezesa stowarzyszenia Sztetl Dukla Jacka Koszczana z żoną i córką, Prezesa Stowarzyszenia Folklorystycznego w Dębowcu Marzenę Więcek.

Po przywitaniu zaproszonych gości został odczytany referat okolicznościowy który przedstawiła Członek Zarządu Alicja Wiśniewska. Po odczytaniu referatu przytępiono do wręczenia podziękowań oraz odznaczeń.

Uchwałą Zarządu TMNŻ przyznano za szczególny wkład w prace przy remoncie budynku „starej gminy” Odznakę za zasługi dla Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu osobom:

Andrzej Ciekliński, Adam Kozak, Marian Kozłowski, Tadeusz Hołosyniu, Marcin Dudek, Michael Schudrich, Stanisław Przybyłowski ,Bogusław Warzecha, Dariusz Balon ,Maria Praszkowicz,

Zarząd TMNŻ składa podziękowania dla:

Krzysztofa Agustyna, Franciszka Miśkowicza, Radosława Kujawskiego, Rodziny Piotra Nowosielskiego, Rodziny Kubalów, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu – Pani Konserwator Beacie Kot.

Odznaką Honorową Członka TMNŻ zostali odznaczeni:

O. JE Arcy. Edward Nowak, Ks. Proboszcz Roman Jagiełła, Maria Kurowska, Grzegorz Bara, Andrzej Osiński, Piotr Suski, Ks. Piotr Róża, Wiesław Fijał, Wiesław Korczykowski, Sławomir Błażewicz, Maciej Śliwa, Krzysztof Bajrasz, Andrzej Rosiak, Jacek Kostrzan, Smyka Józef, Czaja Jacek, Bal Janusz,

Na wniosek naczelnego Rabina Polski Minister Sportu i Turystyki odznaczył Jerzego Dębca Odznaką Honorową za zasługi dla Turystyki. Odznaczenie wręczyła Pani Maria Kurowska i Wójt Grzegorz Bara.

Po wręczeniu odznaczeń nastąpiło wystąpienie zaproszonych gości, którzy podziękowali za trud włożony w otwarcie Ośrodka Dokumentacji i Historii Ziemi Żmigrodzkiej- Muzeum im. Leona Karcińskiego.

Prezes TMNŻ podziękował wszystkim którzy pomogli przy realizacji zadania remontu budynku na cele muzealne.

Na zakończenie Prezes TMNŻ spuentował słowami: „ w życiu piękne są tylko chwile – słowami lidera zespołu Dżem Ryszarda Riedel - Ta chwila właśnie nadeszła Zakończył.

o uroczystościach w Gminnym Ośrodku Kultury zaproszeni goście udali się pod Muzeum gdzie została przecięta symboliczna wstęga. Przecięcia dokonali: Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego Maria Kurowska, Wójt Gminy Grzegorz Bara oraz Prezes Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu Jerzy Dębiec. Po przecięciu wstęgi nastąpiło poświęcenie Muzeum przez Ks. Piotra Róże oraz Ks. Romana Jagiełłę.

Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni do zwiedzania muzeum.