81. rocznica zagłady Żydów w Nowym Żmigrodzie [ZDJĘCIA]

W niedzielę 9 lipca 2023 roku na Cmentarzu Żydowskim w Nowym Żmigrodzie odbyła się uroczystość poświęcona pamięci pomordowanych Żydów żmigrodzkich. Uroczystość miała charakter modlitwy odmówionej w intencji pomordowanych przez księży kilku wyznań.

Modlili się księża: Polskokatolicki ks. Roman Jagiełło z Łęk Dukielskich oraz ks. Jacek Zdrojewski z Łodzi, Rzymskokatolicki ks. Andrzej Stefański z Belgi, Starokatolicki ks. Maciej Cyran z Sanoka. Modlitwę po hebrajsku odmówił Piotr Prokopowicz z Krakowa. W uroczystości uczestniczył i złożył kwiaty pod pomnikiem bezimiennie zamordowanych potomek żmigrodzkiego rodu Langów pan Stuart Schear z Nowego Jorku.

Po modlitwie w której uczestniczyło wielu mieszkańców i gości w ilości 60 osób odbyło się spotkanie ekumeniczne w restauracji Wichrowe Wzgórza. Gość z USA pokazał wszystkim szal modlitewny pochodzący z lat dwudziestych XX wieku. Opowiedział również historię swojej rodziny. Był bardzo zainteresowany tym co robimy dla upamiętnienia i wdzięczny za pamięć o jego potomkach i wszystkich Żydach, którzy zginęli podczas holokaustu w 1942 r.

W imieniu zarządu TMNŻ serdecznie wszystkim dziękuję za udział w uroczystości