Jerzy Dębiec Laureatem IX edycji nagrody Honorowej IPN Świadek Historii 2020
Nagroda Honorowa „Świadek Historii” przyznawana jest osobom oraz organizacjom i instytucjom z województwa podkarpackiego – obszaru aktywności Oddziału IPN w Rzeszowie.
To nasza forma podziękowania za szczególne zasługi dla upamiętniania historii narodu polskiego w regionie oraz wsparcie dla pionu edukacyjnego IPN w dziele edukacji historycznej.Tytuł Świadka Historii przyznaje kapituła, której przewodniczy prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Laureatem może zostać osoba fizyczna, instytucja, stowarzyszenie lub organizacja, jak również osoba nie będąca obywatelem polskim. Nagrodę można przyznać również pośmiertnie.
Pan Jerzy Dębiec urodzony w 1961 roku w Nowym Żmigrodzie. Od 2010 r. pełni funkcje prezesa Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu prowadzi działania na rzecz ochrony dziedzictwa historycznego na terenie Pogórza Karpackiego i Beskidu Niskiego. Z jego inicjatywy od kilkunastu lat prowadzona jest renowacja opuszczonych, zabytkowych grobów zasłużonych powstańców styczniowych: Piotra Nowosielskiego, Jana Siwińskiego, Adolfa Kłapkowskiego, rtm. Mieczysława Żarskiego oraz mogiły Konfederatów Barskich. We współpracy z Fundacją Ochrony Dziedzictw Żydowskiego uczestniczył w inwentaryzacji i renowacji 2 hektarowego cmentarza żydowskiego w Nowym Żmigrodzie, gdzie znajduje się ok. 1000 macew. Od 15 lat pełni opiekę nad tą najstarszą nekropolią w powiecie jasielskim. W pozyskanym zabytkowym budynku dawnego zajazdu z połowy XVIII wieku, który stał się Ośrodkiem Dokumentacji i Historii Ziemi Żmigrodzkiej - Muzeum im. Leona Karcińskiego. J. Dębiec od listopada 2016 r. pełniąc funkcję dyrektora i kustosza tej placówki, włożył duży wysiłek w utworzenie ekspozycji poświęconej Konfederacji Barskiej, Powstaniu Styczniowemu, zmaganiom I i II wojny światowej, historii regionu żmigrodzkiego i okolic. Zgromadził kolekcję około 5500 tysięcy eksponatów i artefaktów historycznych. W związku z 250.rocznicą zawiązania Konfederaci Barskiej podjął działania mające na celu upamiętnienie tego powstania narodowego. Powstała ekspozycja muzealna poświęcona Konfederacji Barskiej w Beskidzie Niskim, odkryto i oznaczono redutę obronną w Mytarce, przygotowano szlak turystyczny, poświęcony walką Konfederatów na terenie Żmigrodu i okolic, odsłonięto pomnik Kazimierza Pułaskiego w Nowym Żmigrodzie, obóz w Grabiu gdzie walczył Kazimierz Pułaski i został ranny. Przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zorganizowano szkolenie dla nauczycieli na temat Konfederacji Barskiej oraz młodzieżowy Rajd Szlakiem Konfederatów Barskich .Organizator wielu wystaw historycznych. Lokalny przewodnik historyczno turystyczny. Autor książek: „Gmina Nowy Żmigród”, „Piotr Nowosielski-Powstaniec Styczniowy 1963-1964”. Współpracował przy pisaniu książki o Konfederatach Barskich. Uhonorowany odznaką „Za Zasługi dla Kultury Polskiej” (2010), odznaką „Za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych” (2013), Brązowym Krzyżem Zasługi , Srebrnym Krzyżem Za zasługi /2019/, złotą i srebrną odznaką „Za Opiekę Nad Zabytkami” /2015/, złotą odznaką „Za Zasługi dla Pożarnictwa” (2018), Zasłużony Dla Turystyki / 2016/ oraz wiele odznaczeń sportowych. Jest Społecznym Opiekunem Zabytków wraz z Towarzystwem Miłośników Nowego Żmigrodu nadanym przez starostę jasielskiego.
IPN